Úvodník PC12_2017 Svaz pekařů

Na křižovatce

Ne, nebojte se, tentokrát nebudu obtěžovat vysvětlováním základních ekonomických pojmů a principů. Myslím, že na téma „tržní hospodářství - nabídka – poptávka - cena“ už toho bylo napsáno dost a dost, takže v tom máme všichni jasno. Ostatně, velmi srozumitelně, i když pro pekařskou obec ne moc optimisticky (přebytek kapacit, tedy převis nabídky nad poptávkou) to v minulém čísle popsal kolega Georgios.
Chtěl bych se dnes dotknout trochu jiné problematiky a citlivého tématu. Mám na mysli další směrování svazu. Když už jsme se (snad) shodli na tom, že hlavní pozice pekařského svazu rozhodně není v cenotvorbě, ocitáme se najednou jakoby ve vzduchoprázdnu, v pozici „tradiční“ politické strany bez atraktivního programu, která současné voliče moc netáhne. Dokonce i mezi vlastními členy spolku se najdou tací, kteří trošku pochybují o smyslu jeho existence.

O mě je známo, že mám kritické názory, už několik let volám po změnách, oživení, modernizaci. Jsem totiž přesvědčen, že kromě cen je zde řada dalších důležitých oblastí, kde je pozice svazu významná, ba nezastupitelná. Stačí nahlédnout do stanov, kde stojí, že by spolek měl být centrum pekařsko-cukrářské technické a technologické odbornosti, místem, kde jsou zkušenosti konfrontovány s nejnovějšími vědeckými poznatky, s výsledky výzkumu a vývoje, s inovacemi. Jakási přirozená autorita, poradce a konzultant pro členy a neopomenutelný partner pro média a státní orgány. Prostě když se objeví jakýkoli problém související s pekaři nebo cukráři, tak si žádný poslanec, ministr ani novinář nedovolí zaujmout stanovisko bez konzultace se svazem, protože by si mohl trhnout pěknou ostudu!
Myslím si, že je reálné, aby si spolek takovou pozici a vážnost vybudoval. Trochu jiným směrem může vykročit už poslední lednový víkend, kdy skončí dvouleté funkční období členů představenstva a dozorčí rady a na valné hromadě budeme volit nové lodivody a také určovat hlavní směry činnosti pro rok 2018.
Vyzývám proto všechny, kterým záleží na tom, jak bude obor a svaz vypadat v příštích letech, aby tentokrát opravdu nezůstávali pasívní a vyslovili názory, konstruktivní kritiku a návrhy na zlepšení. Nebo ještě lépe – aby bouchli do stolu a řekli: „Tohle by se mělo dělat jinak, jdu do toho, budu kandidovat do vedení svazu a činnost se pokusím ovlivňovat přímo“. Takové menší okysličení, nové tváře s jinými pohledy na věc, jsou většinou docela prospěšné.
Ale abych nebyl kritický přehnaně – ono i pokud se nic zásadního nestane a zůstanou nám „jen“ ty tradiční akce (dvacátý šestý ročník) a měsíčník s informacemi o dění v branži, tak to není vůbec málo. Vždyť je přece docela úžasné, že se důležití lidé z oboru, v běžném životě konkurenti, dokážou několikrát za rok sejít a třeba jen posedět u vína a cimbálu a poklábosit. Mnozí si takto, tak trochu po očku, kontrolujeme, jak jsou na tom kolegové z druhého konce republiky podnikatelsky, psychicky, vlastně i fyzicky.
Tak na viděnou v Průhonicích, doufám, že všichni v dobré kondici.

Ing. Jaromír Gec
předseda DR SPaC v ČR